Lampy do kuchni, ciekawe pomysły na aranżację

W kuchni liczy się nie tylko odpowiednie umeblowanie, ale także oświetlenie. Poprawia ono komfort i bezpieczeństwo pracy, a także dodaje wnętrzu uroku. Najważniejsze jest oświetlenie newralgicznych miejsc, czyli blatów roboczych czy zlewozmywaka. Duże znaczenie ma również oświetlenie dekoracyjne, dlatego warto dobrze przemyśleć, jakie lampy do kuchni sprawdzą się najlepiej.

Jakie centralne oświetlenie zamontować w kuchni?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na oświetlenie kuchni jest lampa, którą umieszcza się na środku sufitu. Tego typu światło ma wiele zalet, do których zalicza się wygoda i dobre oświetlenie całego wnętrza. Jednak lampa sufitowa nie jest zbyt praktyczna, ponieważ pobiera wiele energii, co jest kosztowne. Sporym problemem jest również to, że nie zapewnia ona dobrego oświetlenia blatów roboczych, ponieważ podczas przygotowywania posiłków światło znajduje się z tyłu, a zakamarki pomieszczenia pozostają ciemne, przez co konieczne jest zamontowanie dodatkowych źródeł światła. Centralnie umieszczona lampa sufitowa zapewnia odpowiednie oświetlenie tylko wtedy, gdy światło najpierw odbija się od sufitu, a dopiero wtedy pada na sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu.

W tym dziale  Zalety tynku akrylowego

Najlepsze oświetlenie centralne zapewniają podłużne kompaktowe świetlówki. Ich największą zaletą jest to, że emitują one światło o barwie zbliżonej do światła naturalnego, dzięki czemu oczy się tak szybko nie męczą. Często stosowanym rozwiązaniem są również halogeny i coraz popularniejsze diody LED, których atutem jest energooszczędność.

Jak oświetlić miejsca robocze w kuchni?

Lampy do kuchni zazwyczaj umieszczane są na suficie, ale nie zapewniają one odpowiedniego oświetlenia blatów roboczych. Właśnie dlatego konieczne jest zastosowanie dodatkowego światła, które pozwoli doświetlić miejsca znajdujące się pod meblami. Najważniejsze jest dobre oświetlenie zlewozmywaka, blatów oraz kuchenki. Znakomicie sprawdzają się tam lampy halogenowe oraz LED-y, które można łatwo umieścić w otworach znajdujących się w spodach szafek widzących, a także w szafkach stojących na podłodze. Punkty świetlne powinny być oddalone od siebie o 40-60 cm, ponieważ tylko wtedy pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także ozdobną.

Bardzo ciekawym sposobem na oświetlenie miejsc roboczych jest zamontowanie specjalnych reflektorów na wysięgnikach lub kinkietów zamontowanych na szynach pod szafkami. Można też wykorzystać gotowe systemy halogenów, które rozpina się lub montuje nad górnymi szafkami.

W tym dziale  Wybór odpowiedniej farby emaliowanej

Jakie oświetlenie zamontować nad stołem kuchennym lub wyspą?

Stół kuchenny lub wyspa to miejsce, przy którym przygotowywane są i spożywane posiłki. Z tego względu należy je odpowiednie oświetlić, a najlepiej do tego nadają się wiszące lampy do kuchni. Nie muszą one dawać silnego światła, aby nie oślepiać osób siedzących przy stole. Doskonale wygląda zarówno pojedyncza lampa, jak i cały zestaw lamp powieszonych wzdłuż stołu. Lampa nad stołem pełni głównie funkcje dekoracyjne, dlatego powinna dawać światło naturalne, które nie zmienia kolorów potraw. Musi też pasować do wystroju kuchni czy jadalni.